Domů » Mám řešit dříve diastázu nebo pánevní dno?

Mám řešit dříve diastázu nebo pánevní dno?

Z nedávné doby mám několik dotazů na toto téma, včetně jednoho rozhovoru přímo v ordinaci.
Ten probíhal nějak takhle:
P: „Dobrý den, přicházím kvůli obtížím v oblasti pánevního dna.“
Já, po kratším vyptávání „A ještě nějaké jiné obtíže máte, třeba bolesti zad? “
P: „ Ano, ale s vámi chci řešit pánevní dno, protože se na něj specializujete.“

ženské břicho v harmonii

No a já jsem začala vysvětlovat. Nic v těle nestojí samo o sobě a o pohybovém systému to platí dvojnásob. Proto, když za mnou přijdete s „diastázou“, budu se vás vyptávat i na obtíže s pánevním dnem a se zbytkem těla – třeba bolesti zad, hlavy, kyčlí nebo chodidel mohou mít často přímou souvislost s diastázou (ale i s pánevním dnem).

Proto, pokud se dostanete ke kvalitnímu terapeutovi, bude vždy řešit „vše“. Až po důkladné anamnéze a hlavně vyšetření můžeme stanovit něco, čemu říkáme rehabilitační plán. Co to je? Zjistíme si klíčové body, které, podle našeho předpokladu, mají vliv na vaše konkrétní obtíže a ty pak budeme řešit jeden po druhém.

Co tedy dělám jako terapeut?

Často se svými pacientkami začínám kvalitní oporou o nohy, protože dobře stát znamená, že v průběhu běžných denních činností se automaticky aktivují potřebné svaly – pánevního dna i hlubokého stabilizačního systému. A to přináší velký užitek – v průběhu celého dne tak vlastně cvičíte.

V jiné situaci můžeme společně přijít na to, že obtíže v oblasti pánevního dna jsou ovlivňovány blokádami žeber (tady vděčíme za hodně objevům paní Mojžíšové). A proto nebudu pracovat s vaším pánevním dnem, ale provedu mobilizaci žeber, s jejich následnou stabilizací – cvičením a případně i tejpingem.

A takto bych mohla pokračovat dál – omezená rotace v kyčelním kloubu může způsobovat stažení svalů pánevního dna na jedné straně. Výrazné prohnutí v bedrech může zhoršovat stav diastázy. Přetížený přímý břišní sval (což u diastázy často najdeme), zase může způsobovat změny napětí v pánevním dnu. A tak dále…

Jaká je tedy odpověď na otázku z titulku? Přijďte za gynekologickou fyzioterapeutkou, popište jí vaše obtíže a ona vám vysvětlí, jak bude postupovat. A ještě jednu věc: váš stav se bude měnit. Nechtějte po svých fyzioterapeutech přesný plán, často ho nemůžeme mít. Vždy budeme reagovat na stav, ve kterém přijdete.