Domů » Proč se mě pořád vyptává?!

Proč se mě pořád vyptává?!

Proč se mě pořád vyptává?!

Proč si něco čmárá do nějakého dotazníku nebo co to je?

K čemu jí je vědět, že jsem si v sedmé třídě zlomila ruku?

No tak mám vysoký tlak, ale já jsem tady s bolavými zády, kruci!

Taky jste si tuto (nebo nějakou podobnou) otázku v duchu položili, když jste přišli poprvé na fyzioterapii? 

Já se vám vlastně nedivím. A chci, abyste se taky nedivili.

My tomu vyptávání říkáme anamnéza. Je to vlastně něco jako osobní zdravotní mapa, ze které, když v ní umíte číst, můžete vyčíst spoustu věcí.

Jak to u nás (a nejen u nás) probíhá?

Pokud k nám jdete na první návštěvu, můžete nám pomoci tím, že si přinesete vyplněný zdravotní dotazník, pomůžete nám se rychleji zorientovat ve vašem zdravotním stavu. Pokud dotazník z nějakého důvodu nemáte, tak se vás budeme vyptávat. A po vyptávání přijde vyšetření, k tomu se dostaneme jindy.

Co a proč nás zajímá?

Budeme se vás vyptávat na úrazy a operace. Mohou nám napovědět, odkud pramení vaše nynější obtíže. Příklady z mojí praxe: dlouho se hojící úraz kolene může způsobovat bolesti hlavy. Stejně tak vám může třeba jizva po vyndaném slepém střevu způsobovat bolesti zad. Nebo zlomená ruka v sedmé třídě, kterou vám museli sešroubovat, může stát za bolestmi krční páteře. 

Dál nás bude zajímat, jestli jste pravák nebo levák a jaké máte zaměstnání. I to nás také může navést na příčinu vašich obtíží: Pracujete u počítače, a brní vás prsty na pravé ruce? Může to být třeba syndrom karpálního tunelu. 

Zeptáme se vás i na bolesti hlavy, ty mohou ukazovat na obtíže začínající v krční páteři (a to i když vás třeba bolí loket). 

To, že máte vysoký tlak (na který nechcete brát léky, protože vám to přijde zbytečné), pro nás znamená, že musíme být opatrní v silových pozicích a nemůžeme dělat dlouhé výdrže. 

Proto se vyptáváme na věci, které na první pohled nesouvisí s obtížemi, se kterými jste za námi přišli. 

Čmárám, čmáráš, čmáráme

A teď ty papíry, do kterých si čmáráme. Různí fyzioterapeuté používají různé metody a součástí některých metod jsou různé anamnestické a vyšetřovací spisy, které nám pomáhají vést vyšetření a terapii, ve všem se zorientovat, nic nevynechat a dát si informace do správných souvislostí. 

Je také možné, že po vás bude chtít váš fyzioterapeut vyplnit dodatečné dotazníky. Ty obvykle slouží ke zjištění závažnosti vašich obtíží, a někdy pomáhají i ve stanovení diagnózy.

U nás v ordinaci takto využíváme celou řadu “spisů” a dotazníků. Ať už jsou to spisy týkající se konkrétních metod – fasciální manipulace, tzv. PPA metody k řešení obtíží v oblastí pánevního dna nebo McKenzie metody, tak dotazníky zjišťující například charakter vaší bolesti. 

Teď už tedy víte, proč se vás na fyzioterapii vyptáváme i na obtíže, které zdánlivě nesouvisí s vašimi stávajícími obtížemi. Pokud vás k článku napadají jakékoli otázky, neváhejte nás kontaktovat na Facebooku nebo e-mailem.