Pavučinu v našem těle tvoří fascie. Ty patří do tzv. měkkých tkání těla (řadí se sem také svaly například svaly a šlachy). Definice jsou různé, já sama vycházím převážně z konceptu Fascial manipulation ® – kde se na fascie nahlíží tak, že pronikají celým tělem a podílejí se na přenosu sil. Tvoří jakousi pavučinovou síť.
Vrstvy
Fascie můžeme rozdělit na hluboké a povrchové. Hluboké obalují sval, ale i orgány a zároveň od sebe oddělují svalové snopce v jednom svalu – jsou nedílnou součástí našich svalů. Povrchové se nacházejí těsně pod kůží a pohybují se (měly by se pohybovat) společně s ní.
Fascie zároveň obsahují velké množství nervových zakončení a podílejí se tak na regulaci napětí v celém svalově-fasciálním systému.
Kloužeme, nebo ne?
Hluboká fascie sama má tři vrstvy paralelních vláken. Tyto vrstvy hluboké fascie by po sobě měly volně klouzat. Stecco, autor konceptu fasciální manipulace, zároveň určil body, ve kterých dochází k přenosu svalově – fasciálních sil. Pokud je v těchto bodech narušena kluznost, může být v celém systému provokována bolest. A naopak – dlouhodobá bolest nebo třeba znehybnění, mohou vést k omezené pohyblivosti fascií, která může být následně zdrojem dráždění.
Co s tím?
Já osobně pro ošetření fascií využívám tři postupy: metodu Fascial Manipulation ®, dále tzv. foam rolling a ošetření fascií v pohybu.
Fascial manipulation je metoda založená na přesné diagnostice, vede k určení klíčových bodů, po jejich ošetření dochází k úlevě od bolesti. Metoda samotná je poměrně bolestivá, vyhodnotit její efekt můžeme nejdříve po týdnu. Je ale účinná a dokáže výrazně ulevit. Foam rolling je cvičení s využitím pěnových válců, které využíváme pro domácí terapii nebo třeba pro uvolnění a protažení po sportu.
Kdy využíváme ošetření fascií?
Já osobně dělám vyšetření fascií vždy tam, kde jsou potíže dlouhodobého charakteru, které nereagují na předchozí fyzioterapii. Často také využívám fasciální manipulaci v případech, které určitým způsobem “navádějí” na fasciální problém – patní ostruhy, dále tzv. plantární fascitidy, ale využívám tyto techniky také v případě bolestivých menstruací, endometriózy a v některých případech (pokud tak vyplyne z vyšetření) u diastáz.
Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Prosím, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu a jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem.