Domů » Bránice

Bránice

Bránice (diafragma) je hlavní dechový sval, spíše svalo-šlachový komplex, který se také podílí na zajištění správného fungování hlubokého stabilizačního systému a odděluje od sebe orgány dutiny hrudní a břišní. 

Jak vypadá?

Vypadá jako kupole vyklenutá do hrudníku , kterou postupně prochází: žíly, nervy,  jícen a aorta. Střed kupole je šlachovitý (říkáme mu centrum tendineum – tendon znamená šlacha). Strany kupole jsou tvořeny svalovinou a rozdělují se na tři části – bederní, žeberní a část u hrudní kosti. Všechny tyto části se upínají do šlachovitého centra. 

bránice
Bránice

Práce bránice

Při nádechu se bránice oploští – její střed klesne a okraje roztáhnou a přizvednou hrudní koš. Tím vznikne v hrudníku podtlak (který umožní nádech) a v břišní dutině se vytvoří nitrobřišní tlak, který je základem pro fungování core (o core se více dozvíte v dalším dílu abecedy fyzioterapie). 

Pohyb bránice vytváří také pohyb vnitřních orgánů a napomáhá tak jejich správné funkci. Například ledviny se za jeden nádech mohou posunout o 2 – 7 centimetrů. 

Co potřebuje k optimální funkci?

Základem pro správnou funkci bránice je správně nastavený hrudník. Pokud je naše hrudní páteř ohnutá (jako u většiny lidí, kteří pracují na počítači), dojde ke stlačení břicha a bránice nemá vhodný prostor pro uplatnění své funkce a na dechu se tak začínají výrazněji podílet pomocné dechové svaly (z nich pak hlavně trapézový), které se přetěžují a nás může bolet třeba za krkem nebo ramena. 

Aktivujte vaši bránici

Napřimte se nyní v hrudníku: představte si, že jste figurka z vánoční kolekce a někdo vás pověsil na vánoční stromeček. Vytáhněte se za hlavou, pocit to může být i trochu nepřirozený. A nyní se nadechněte do šířky hrudníku, pokuste se u toho nezvedat ramena. Představte si, že chcete svoje boky roztáhnout a opřít do stěn místnosti. Můžete si i ruce položit zboku na spodní žebra a nadechnout se do rukou. Cítíte pohyb? Výborně! Pak jste se právě nadechli plným dechem do bránice. 

Zdroj obrázku: „OpenStax AnatPhys fig.22.14 – The Lung Pleurea – English labels“ by OpenStax, license: CC BY. Source: book ‚Anatomy and Physiology‘, https://openstax.org/details/books/anatomy-and-physiology.