Domů » Jak vám trojúhelník pomůže se stresem?

Jak vám trojúhelník pomůže se stresem?

Stres je reakce našeho těla na zátěž – ať už fyzickou nebo psychickou. Jedná se o obranný mechanismus, který nás připravuje k jedné z reakcí – útok nebo útěk. Z psychického stresu ale neutečeme, a tak nás stresové hormony mohou zaplavovat téměř neustále. V důsledku jejich působení se u nás může vyvinout i některé z civilizačních onemocnění (cukrovka, vysoký krevní tlak). Jak se tedy stresu bránit? Mám pro vás čtyři jednoduché tipy:

1) Smích

Smích snižuje hladinu stresových hormonů a zvyšuje hladinu naší energie. Zároveň také vyplavuje endorfiny, tzv. hormony štěstí. Ty podporují celkovou dobrou náladu.

Jak na to? Bavte se s přáteli, kolegy a rodinou. Pusťte si komedii nebo si přečtěte třeba sbírku vtipů.

2) Vizualizace, meditace a relaxace

Vizualizace je vlastně řízená představa. Můžete využít již namluvené vizualizace, namluvit si nějakou sami nebo si představovat jen tak, bez vedení. Představa může být dvojí: můžete si představovat příjemné místo samotné nebo sebe na takovém místě.


Namluvené vizualizace a meditace můžete najít třeba u mojí kolegyně Mgr. Pavly Filipové , u psycholožky Mgr. Ireny Hájkové nebo u Terezy Kramerové.

3) Dýchání

Pro zklidnění se často využívá řízené dýchání, tzv. do trojúhelníku. Pomáhá snížit stres i úzkost.

Jak na to: Zaujměte pohodlnou polohu. Začněte se pomalu, ale lehce, nadechovat a počítejte u toho do čtyř. Zadržte dech a opět počítejte do čtyř. Vydechujte a počítejte do čtyř.

4) Pozitivní fotografie

Vyberte si takovou fotografii, která ve vás vyvolá úsměv nebo příjemný pocit a umístěte ji jako pozadí na plochu nebo nastavte jako spořič obrazovky. Můžete ji také vytisknout a v rámečku dát na stůl (nebo použít elektronický fotorámeček, kde můžete fotky snadno měnit).

Tak to byly čtyři možností, jak snadno zmírnit stres. Líbí se vám? Sdílejte článek s přáteli!