Domů » Co spouští spoušťový bod?

Co spouští spoušťový bod?

Spoušťový bod, často používáme anglické trigger point, je funkční svalová změna.

Proč vám to říkám?

Muž držící se za bolestivou šíji

Protože velmi často stojí za našimi bolestmi. Bolí vás hlava? Možná je problém v trigger pointu. Bolí vás rameno? I tady může být příčinou trigger point. A takhle bych mohla pokračovat pořád dál.  I mě takhle nedávno bolela hlava.

Fajn, tak teď teda pořádně

Trigger point nepostihuje celý sval, můžeme si ho představit jako takový malý uzlík na svalovém snopci, na pár svalových vláknech. Měli jste někdy svalovou křeč? Tohle je podobné, ale mnohem menší a koncentrovanější.  Svalová vlákna ztratí svojí schopnost relaxace, uvolnění. Může dojít ke změnám prokrvení, dané místo může bolet, ale hlavně: může to bolet někde úplně jinde!

Ale jak vznikne?

Nejčastěji přetížením. Dlouhodobým stažením svalu – třeba protože se hrbíme u počítače. Nebo nosíme kabelku na jednom rameni. Nebo sedíme s nohou přes nohu. Má i další příčiny vzniku, ale jsou málo časté (nerovnováha minerálů v těle, hormonální poruchy apod.).

Jak se trigger pointu zbavit?

Já jsem se své bolesti hlavy zbavila a můžu pomoci i vám. Nejdřív mě začala bolet hlava. Až po chvíli jsem si uvědomila, že bolest vychází z šíjových svalů. Našla jsem v nich bolestivý uzlík – trigger point.

Ošetření tlakem

Najděte bolavé místo a stlačte je prsty. Držte, dokud se bolest výrazně nezmírní nebo nezmizí. Hotovo, alespoň pro teď. Po chvíli to zkuste znovu, bolest by měla být menší.

Hořčíkový „olej“

Rozetřete na bolavé místo, po cca 30 minutách můžete umýt. Jestliže vás pálí nebo štípe, smyjte jej dříve. Pokud máte nějaké alergie, koukněte se, z čeho se skládá a případně jej nepoužívejte.

Protažení

Pohybujte hlavou tak, až ucítíte napětí, které jde kolem bolestivého trigger pointu. V této poloze zůstaňte alespoň 30 vteřin, lépe minutu a jen dýchejte.

Tak co, lepší? Mě to pomohlo.

Aby se to neopakovalo

Je dobré upravit svoje pracovní místo, sem tam se protáhnout, odpočinout si.

Prosím, mějte na paměti, že informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Článek má informativní charakter. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem.